ZA REKO MURO SE BORI VSE VEČ SLOVENCEV

Murska Sobota, 2.3.2018 – V petek, 2. marca 2018, opolnoči se je iztekel rok za oddajo pripomb na Energetski koncept Slovenije  (EKS) in za pritožbo na pozitivno odločbo, ki jo je izdalo Ministrstvo za okolje in prostor (MOP) za Akcijski načrt za obnovljive vire energije za obdobje 2010–2020 (ANOVE).

EKS, na katerega smo dajali pripombe, omogoča maksimalno izrabo rek v energetske namene, zato je bila naša ključna pripomba in zahteva, da se vanj zapiše, da reka Mura ni predmet energetske izrabe in da reko Muro razglasimo za izključitveno območje.

Pripombe smo posredovale nevladne organizacije, ker nas državne ustanove ignorirajo, smo izvedli še akcijo pošiljanja razglednice reke Mure in zahtevo, da Mura ni predmet energetske izrabe. Razglednico so ministrstvu za infrastrukturo pošiljali posamezniki iz vse Slovenije.

Včeraj smo iz Murske Sobote na MOP poslali še pritožbo na dokument ANOVE. V njej  zahtevamo, da reko Muro izbrišejo iz tega načrta, ki še vedno vključuje energetsko izrabo reke Mure, čeprav smo v vseh korakih postopka, ko nam je bilo omogočeno,  posredovali številne pripombe in dokaze, da gradnja elektrarn na Muri  ni sprejemljiva.

To je dokazalo že okoljsko poročilo, izdelano za hidroelektrarno (HE) Hrastje-Mota, ki je ocenjeno z oceno D – to je bistveni vpliv, kar pomeni, da bi imel poseg prevelik vpliv na okolje in naravo. Neodvisne analize okoljskega poročila mednarodnih priznanih strokovnjakov pa so pokazale, da so vplivi v okoljskem poročilu podcenjeni. V pritožbi zahtevamo, da reko Muro izbrišejo iz dokumenta ANOVE. O pritožbi bo odločala Vlada RS.

Pošiljanje razglednice Vladi, © by Denis Cizar

Predstavniki nevladnih organizacij so ob pošiljanju pritožbe v petek v Murski Soboti povedali:

»Porečje reke Mure trpi strašne posledice zaradi elektrarn v njenem zgornjem toku in zaradi nespametnih agromelioracijskih posegov v preteklosti. Reka si zasluži temeljito revitalizacijo. Mura z mokrišči je ledvica Prlekije in Prekmurja. Izgradnja elektrarn na Muri je najslabša možna rešitev in zanesljiva pot na “DIALIZO”«!

Samo Tuš, predsednik Zveze društev Moja Mura:

»Ni nam jasno, kako lahko oblast ignorira voljo lokalnega prebivalstva, ki si je že v 80. letih izborilo, da je reka ostala prosto tekoča! Na tem vztrajamo tudi zadnja leta, ko so apetiti po tej reki spet vzrasli in bomo vztrajali do konca. Borimo se za svoj življenjski prostor, za svojo pitno vodo, krajino, kulturno dediščino in nenazadnje za celotno biodiverziteto, ki za nas predstavlja razvojno priložnost in obet novih delovnih mest v turizmu. Izhajamo iz deprivilegirane regije, ki jo pestijo slabi ekonomski, socialni, zdravstveni in drugi kazalci. Pomurje si ne zasluži še okoljske nepravičnosti! Izgradnja HE bo dodatno negativno vplivala na razvojne možnosti regije, zato z vidika lokalnih prebivalcev ni sprejemljiva

Dr. Sonja Bezjak, vodja Muzeja norosti, Trate

»Naša dejavnost je močno povezana z Muro, saj vozimo po njej, ob elektrarnah pa bo to trajno onemogočeno. 80 % naših gostov se odloča za čolnarjenje od Petanjcev do Otoka ljubezni v Ižakovcih, ki ima poleg Tinekovega broda na Gornji Bistrici potrebno turistično infrastrukturo. Onemogočena bo tudi plovba od izletniške točke brod v Krogu, saj je predvidena plovba šele za avtocestnim mostom, kar pomeni, da bi nam ostane le 30 % sedanje plovne poti. S tem nam bo povzročena trajna gospodarska škoda, ki pa je študija ne predvideva, kot tudi ne uničenja naravnih danosti na območja Nature 2000. Kot državljanka Republike Slovenije in davkoplačevalka zahtevam, da se v EKS zapiše, da reka Mura ni predmet energetske izrabe in da se reka Mura izbriše iz ANOVE!«

Simona Cizar, direktorica podjetja MURAMAR

»Večina naših – murskih rib se drsti proti toku ali pa v potokih in mrtvicah, premagajo lahko vodne pregrade do 20 centimetrov. Zdaj pa jim bomo naredili še-8 metrske jezove. Ali jih bomo nosili prek njih? Za jezom sicer bodo ribe, a iz ribogojnic, neavtohtone, vprašljive tudi za prehrano. Žalostno je, da nas pomurskih ribičev, skupaj nas je 1.600, nobeden ne vpraša, kaj mislimo o EKS, navsezadnje vse ribiške družine ob Muri upravljamo 386 hektarjev vodnih površin Mure. Za uporabo vod obmurske ribiške družine plačujemo okoli 38.000 evrov letne koncesije Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Zato še enkrat: NE izrabi Mure za HE.«

Vlado Drvarič, podpredsednik in tajnik ter predsednik izobraževalne komisije Ribiške družine Radgona, član upravnega odbora in sekretar Zveze društev Moja Mura

»Hočem da Mura ostane takšna, kot je. Narava ob Muri je edinstvena in nočemo, da jo spremenijo v beton. Betona imamo dovolj v mestu! Mure ne damo!«

Tina Potočnik, domačinska in aktivistka za ohranitev Mure

»Ob Muri se počutim čudovito, tja zahajam z družino, s hišnimi ljubljenčki, s prijatelji in pač tam preprosto uživam, tako da ne bi želela, da bi se tam karkoli spremenilo.«

Petra Slavinec, domačinka in aktivistka za ohranitev Mure

»V energetske namene smo v Sloveniji že žrtvovali 50 % vodotokov. Ob vseh HE izginjajo ribe. Stanje je alarmantno na nacionalni ravni. Zato bi morali nujno razglasiti izključitvena območja, kjer elektrarn ne bi bilo mogoče graditi. Tej kategoriji zagotovo ustreza reka Mura, saj je to zadnja velika nižinska reka v Sloveniji, ki še ni pregrajena z jezovi ter skupaj z Dravo in Donavo tvori več kot 1000 kilometrov prosto tekočih rečnih žil, zato jo tudi imenujemo evropska Amazonka. Mura je tudi po številu vrst najbogatejše območje v Sloveniji.«

Andreja Slameršek, predsednica DPRS in strokovnjakinja za pravne in vsebinske zadeve pri kampanji Rešimo Muro!

Podpise za peticijo za ohranitev reke Mure, ki jo bomo predali ministrici za okolje Ireni Majcen, še vedno zbiramo. Imamo okoli 45.000 podpisov, peticijo pa lahko še vedno podpišete na www.amazon-of-europe.com.

Pošiljanje razglednice Vladi, © by MURAMAR